Research SQL Server 2016CTP2 – 1/13

Po zapowiedziach na początku maja w czasie konferencji Microsoft Ignite 2015 w USA pojawiła się długo oczekiwana ogólnie dostępna wersja CTP2 serwera bazodanowego firmy Microsoft – SQL Server 2016. Dzięki temu na wiele miesięcy przed premierą będziemy mogli sami zbadać i poznać wszystkie oferowane w niej nowości, a jest ich całkiem sporo, mimo że to jeszcze nie jest wersja finalna.

A co na blogu? Oczywiście każdy może sam pobrać wersję CTP2 ze strony – SQL Server 2016 CTP2, ale zachęcam również do przeczytania małej serii postów na blogu. Wpis ten jest pierwszym z 13 odcinków opisujących w skrócie, ale z przykładami większość nowych elementów nowego systemu zarządzania bazą danych SQL Server 2016. Dlaczego pierwszy z trzynastu? Odpowiedź jest prosta J

Nowości jest bardzo dużo, choćby Temporal Database, Query Store, wsparcie do JSON, Live Query Statistics, zmiany w In-Memory i Columnstore, Polybase, czy też Stretch Table. O wszystkim będzie, ale w swoim czasie.

Pierwsza niespodzianka pojawia się już w trakcie instalacji. W momencie instalacji, a dokładnie przy kroku Database Engine Configuration pojawia się nowa opcja do wyboru.

Wybór ilości plików dla bazy TEMPDB, pewnie większość administratorów zna dobre praktyki, bardzo wnikliwie przedstawione przez Boba Warda. Instalator SQL Server dobiera ilość plików zgodną z ilością logicznych procesorów. Jeżeli jest więcej niż 8 proponuje 8 plików. Ustawienie to można zmieniać z linii poleceń przez specjalną komendę /SQLTEMPDBFILECOUNT. Na tą chwilą wadą jest jedynie to, że nie można wprowadzić wielkości pliku i SQL Server 2016 CTP2 domyślnie ustawia dość małą wielkość z automatycznym przyrostem 8MB.

Po zainstalowaniu na poziomie SQL Server Management Studio, zauważymy również kilka nowych elementów.

P

Zmieniło się również parę elementarnych poleceń w tym TRUNCATE TABLE, CREATE/ALTER TABLE. Można zaobserwować również nowe typy WAITS (liczba wzrosła z 771 w wersji SQL Server 2014 do 815 w wersji SQL Server 2016CTP2)., jest też wiele nowych widoków DMV, a także nowe wskazówki optymalizatora (hinty).

Jak widać jest ciekawie. Zapraszam do śledzenia kolejnych części poświęconych poszczególnym nowościom! Kolejna część Research – SQL Server 2016 CTP2 już jutro, a w niej wersjonowanie, czyli Temporal Database.

 

Share this article ...

Google Plus
Ihren LinkedIn Kontakten zeigenLeave a Reply

Connect with:
  • This field its required.
  • This field its required.
    • Message is required