Konferencyjny miesiąc

Wyjątkowo ciekawy dla mnie okres. Od końcówki kwietnia mam przyjemność z małymi przerwami uczestniczyć w wielu ciekawych konferencjach. Rozpoczęło się kolejną edycją konferencji Global Azure Bootcamp w Warszawie, konferencji, która się obywa w wielu miejscach świata równocześnie. Miałem tam ciekawy temat “Internet of Things“, mogłem tam trochę opowiedzieć o Big Data, NoSQL, strumieniowych danych i analityce danych. W tak krótkim czasie zahaczyłem o kilka dostępnych serwisów na platformie Microsoft Azure takich jak HDInsight, HBase, DocumentDB, Azure Streaming, Azure Data Factory i Azure Machine Learning.

SQLDay 2015

Ubiegły tydzień to największe wydarzenie dla środowiska zajmującego się platformą danych i BI firmy Microsoft, miejsce spotkań fanatyków serwera bazodanowego – SQL Server – konferencja SQLDay 2015, organizowana przez stowarzyszenie miłośników SQL Server – PLSSUG, z którym się bardzo utożsamiam. Konferencja moim zdaniem i w opinii wielu uczestników (może nie mieli odwagi mi powiedzieć inaczej J) była po prostu doskonała. Uczestników było około 400, do tego 22 prelegentów, wiele osób zaangażowanych w sprawy organizacyjne, liderzy oddziałów PLSSUG, przedstawiciele sponsorów. W czasie tych trzech dni można było być na jednym z 5 całodniowych szkoleniach nazywanych preconfami, miałem przyjemność prowadzić jeden z nich – Projektowanie Danych Wielowymiarowych (Dimensional Modeling). Starałem się w nim przedstawić zasady projektowania i modelowania danych, a także poruszyłem wiele tematów dotyczących hurtowni danych i rozwiązań Business Intelligence.

Kolejne dwa dni były równie intensywne w czasie tych dwóch dni uczestnicy mogli wybierać z 30 sesji technicznych, podzielonych tematycznie na 3 ścieżki związane z deweloperką, administracją, oraz rozwiązaniami Business Intelligence. Ponadto były jeszcze dwie sesję jedna to sesja otwarcia prowadzoną przez prezesa PLSSUG Marcina Szeligę z ciekawym keynotem przedstawionym przez Pawła Potasinskiego, a także sesja Q&A z wszystkimi prelegentami, MVP i MCM uczestniczącymi na konferencji.

A ekipa była zacna oprócz znanych polskich prelegentów i MVP, było również 5 gości z zagranicy, będących znanymi prelegentami występującymi na wielu światowych konferencjach, między innymi Adam Machanic, czy Andreas Wolter.

Ja pierwszego dnia prowadziłem sesję dotyczącą architektury In-Memory, gdzie mówiłem między innymi o logu transakcyjnym w In-Memory, checkpointach, itd.. Drugiego dnia mówiłem o dużych obiektach (LOB) w SQL Server. Poza częścią merytoryczną, będącą niewątpliwą wartością tej konferencji była również impreza integracyjna, gdzie przy muzyce, dobrym jedzeniu i napojach można była rozwijać sieć znajomości wśród środowiska około SQL Server.

Drugiego dnia konferencji odbyło się również walne zebranie członków PLSSUG, stowarzyszenia, które już myśli o kolejnym wspaniałym evencie J

Dodatkowym miłym elementem był fakt, iż już po raz kolejny SQLExpert.pl był sponsorem konferencji. W czasie przerw można było podejść do naszego stoiska i porozmawiać z przedstawicielami SQLExpert.pl o szkoleniach, konsultacjach, migracji, projektach czy też licencjonowaniu.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na moim preconfie, a także na moich sesjach, a także tym z którymi miałem okazję się spotkać. Dziękuję wszystkim prelegentom, że wspólnie zrobiliśmy tak ciekawy event pod względem merytorycznym, a organizatorom za zrobienie dobrej roboty w postaci doskonałej konferencji, a także za zaproszenie mnie do podzielenia się swoją wiedzą z uczestnikami. Do zobaczenia na kolejnych eventach organizowanych przez PLSSUG, a już koniecznie na SQLDay 2016, który odbędzie się 16-18 maja 2016 roku. Już za tydzień wszystkich zainteresowanych zapraszam do Poznania na spotkanie PLSSUG, gdzie będę przedstawiał zapowiadane nowości dotyczące SQL Server 2016. Informację na stronie PLSSUG lub MeetUp.

To nie koniec..

Ten tydzień i następny u mnie to również konferencje i workshopy. To już inny obszar, bo kolejne 8 dni konferencji to nie tematyka SQL Server i BI, ale tematyka nauki związanej z szeroko rozumianymi bazami danych, Big Data i uczeniem maszynowym.

Już w tym tygodniu rozpoczyna się w czwartek Big Data meets Machine Learning 2015

Jest to czterodniowa impreza poświęcona tematyce analizy danych Big Data, danych strumieniowych, ale także algorytmom uczenia maszynowego, odkrywaniu wiedzy. Wśród prelegentów wielu ekspertów świata nauki zajmującego się tematyką ucznia maszynowego, eksploracji danych i Big Data. Będzie to również wspaniała okazja na kontakt ze środowiskiem naukowym zarówno polskim, jak i zagranicznym.

Kolejny tydzień to większa impreza, czterodniowa konferencja poświęcona szeroko rozumianej tematyce baz danych – 11th International Conference Beyond Databases Architectures and Structures. Tematyka konferencji bardzo szeroka. Polecam stronę konferencji.

W ramach tej konferencji będę miał przyjemność wystąpić i przedstawić publikację, którą przygotowaliśmy z Panem Profesorem Królikowskim z Politechniki Poznańskiej. Poza dużą ilością merytoryki tej konferencji, będzie również wiele okazji by poznać tematykę badań kolegów z innych uczelni, a także nawiązać jakieś kontakty, czy też nawet współpracę naukową.

Intensywny taki miesiąc, ale warto w ten sposób rozwijać się, poszerzać swoją wiedzę, a także rozwijać sieć swoich znajomych!

 

Ps

Wykorzystano fotografię zrobione w czasie konferencji SQLDay przez ArteFoto, oraz w czasie GAB2015 przez ADStudio.

Share this article ...

Google Plus
Ihren LinkedIn Kontakten zeigenThis entry was posted in General and tagged , , , , , , , , , , by Lukasz Grala. Bookmark the permalink.
Lukasz Grala

About Lukasz Grala

A Data Platform and Business Intelligence architect and consultant. An authorized Microsoft trainer and university lecturer. A holder of numerous Microsoft certificates, since 2010 Microsoft Most Valuable Professional (MVP) in the SQL Server category. An author of articles and webcasts available on TechNet portal. He runs two blogs, SQL Research and PowerPivot’s Blog. The author of various trainings and a speaker at numerous IT conferences, as well as the Polish SQL Server User Group (PLSSUG) leader.

Leave a Reply

Connect with:
  • This field its required.
  • This field its required.
    • Message is required