Dimensional Modeling – czyli SQLDay 2015 dla twórców hurtowni danych i rozwiązań BI

Dokładnie za miesiąc będziemy w trakcie święta pasjonatów SQL Server, Business Intelligence i w ogóle szeroko rozumianej platformy danych Microsoft, czyli SQLDay 2015. W ramach tegorocznej imprezy będę miał przyjemność pierwszego dnia poprowadzić preconfa, czyli coś w rodzaju jednodniowego szkolenia z określonego tematu. Przygotowuje w tym roku temat Projektowanie Wielowymiarowego modelu danych (ang. Dimensional Modeling).

Dlaczego akurat taki temat?

Obserwując wielokrotnie projekty dotyczące różnego rodzaju rozwiązań hurtowni danych i Business Intelligence, zauważyłem, iż bardzo często brakuje wiedzy, czy też doświadczenia we właściwym zamodelowaniu rzeczywistości dla tego typu zastosowań, co się przekłada bardzo często na elastyczność i wydajność rozwiązań, a niekiedy nawet na problemy merytoryczne, co w efekcie końcowym powodują przebudowywanie od początku rozwiązania, czy też wręcz to, iż rozwiązanie jest martwe i niewykorzystywane przez organizację.

Dlaczego tak się dzieje?

Duże doświadczenie z rozwiązaniami OLTP, czyli transakcyjnymi, dziedzinowymi wykorzystywanymi w organizacjach, powoduje to, że twórcy rozwiązań przenoszą takie doświadczenie do budowanych rozwiązań hurtowni danych, czy też Business Intelligence. Niestety modelowanie i projektowanie takich rozwiązań opiera się na zupełnie innych zasadach, regułach, a także z punktu widzenia przyszłego wykorzystania rozwiązania, jest całkowicie inny cel budowanego wycinka rzeczywistości. Różnice są już w fazie analizy wybranego obszaru, do którego tworzony jest model danych, kolejnym etapem jest odpowiednie zamodelowanie, przy uwzględnieniu takich rzeczy jak na przykład zmiany w wymiarach, czy też odpowiednie przedstawienie faktów, które mają być w przyszłości analizowane. W trakcie tego dnia chciałbym wprowadzić w tematykę wielowymiarowego modelu danych z miarami, faktami i wymiarami, przejść przez procesy denormalizacyjne do modelu gwiazdy, na przykładach pokazać różnicę w 8 rodzajach zarządzania zmianą wymiarów – SCD (ang. Slowly Changing Dimension), również na przykładach pokazać w jak różnorodne sposoby, w zależności od potrzeb możemy przechowywać dane dotyczące faktów.

Po co mi ta wiedza?

Umiejętności takie przydadzą się wszystkim, którzy muszą stworzyć hurtownie danych, kostkę OLAP czy inne modele danych. Duża część materiału przedstawiona w trakcie tego dnia szkolenia może być wykorzystywana niezależnie od platformy bazodanowej dotyczącej hurtowni danych, czy też modeli danych realizowanych w wielu dostępnych obecnie produktach konkurencyjnych do rozwiązań Microsoft. Oczywiście przykłady pokazywane będą przy wykorzystaniu technologii Microsoft i też pod kątem tych technologii zwrócę uwagę na dobre praktyki mające znaczenie wydajnościowe. Zahaczymy o hurtownie danych realizowane przy użyciu SQL Server 2012/2015, realizację SCD przy wsparciu SQL Server Integration Services, czy też projektowaniu kostek OLAP w serwerze analitycznym SQL Server Analysis Services, a także popularnym obecnie modelu tabelarycznym, realizowanym przy użyciu PowerPivot dla Microsoft Excel, PowerBI w Office365, czy też rozwiązaniu pracującym na serwerze analitycznym SQL Server Analysis Services w trybie Tabular.

Postaram się by szkolenie to było ciekawe zarówno dla tych, co zaczynają przygodę z modelowaniem danych, a także dla tych, co mają już w tym zakresie pewne doświadczenie. Dla wszystkich, co jeszcze nie zapisali się na konferencję zapraszam do małego konkursu, w którym można wygrać voucher zniżkowy na moje szkolenie. Wystarczy przysłać do mnie propozycję ciekawych zagadnień, czy też przykładów, które warto bym pokazał czy też wyjaśnił w trakcie tego dnia! Propozycje proszę przesyłać na maila: lukasz.grala (at) plssug.org.pl.

Rejestracja na stronach konferencji SQLDay 2015.

Share this article ...

Google Plus
Ihren LinkedIn Kontakten zeigenLeave a Reply

Connect with:
  • This field its required.
  • This field its required.
    • Message is required