Rewolucja PowerBI

W dniu dzisiejszym Microsoft na oficjalnym blogu opisując preview PowerBI, podał, iż PowerBI obecnie jest również wersji darmowej(!). To z całą pewnością ucieszy analityków wielu firm, a także nas konsultantów i architektów rozwiązań Business Intelligence. A teraz parę słów o zmianach…

PowerBI od lutego tego roku będzie występował w dwóch wersjach. W wersji PowerBI będącej całkowicie za darmo, oraz w wersji PowerBI Pro, której cena od 1 lutego ma być 9.99$ miesięcznie, co jest około 75% mniej niż dotychczas. Oczywiście nasuwa się pytanie, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma wersjami rozwiązania Business Intelligence w chmurze – PowerBI. Ogólnie można powiedzieć, że PowerBI jest idealnym pomysłem na początek BI w przedsiębiorstwie, idealny dla nauki, a także do małych organizacji, gdzie wręcz prezes, dyrektor, czy też manager sam zajmuje się analityką firmy.

PowerBI Pro to oczywiście rozwiązanie z zupełnie innymi możliwościami, po pierwsze tylko w tej wersji możemy zintegrować nasze dane znajdujące się np.: na SQL Server w firmie z raportami i wizualizacjami na platformie PowerBI Pro, poprzez Data Management Gateway. W tej wersji mamy możliwość zarządzać dostępem i współdzieleniem dokumentów poprzez Active Directory Groups. Ważnym elementem przy budowanych dużych rozwiązaniach jest możliwość współdzielenia zapytań do katalogu danych (Data Catalog), ta funkcjonalność jest też tylko w wersji PowerBI Pro. To oczywiście aspekty dotyczące dużej organizacji, niemające znaczącego wpływu na wspomnianych wcześniej odbiorców. Różnice są jednak też w samej wielkości dostępnych danych. Wersja PowerBI ma ograniczenie 1GB na użytkownika, przy tym jak wersja PowerBI Pro ma dostępną wielkość 10GB. Różnice są również w odświeżaniu danych, wersje mają odpowiednio mają możliwość odświeżać dane dziennie i godzinowo, przy ograniczeniach strumienia danych, gdzie wersja darmowa ma 10 tysięcy wierszy na godzinę, a wersja PowerBI Pro 1 milion na godzinę. W wersji PowerBI Pro będziemy mieli do dyspozycji też nową funkcjonalność „Live interactive connectivity to data sources” przeznaczoną do budowania raportów czasu rzeczywistego, gdzie źródłem danych mogą być różnego rodzaju strumienie danych np.: Azure Streaming.

Dobrą wiadomością jest to, iż wersja PowerBI podstawowa posiada między innymi narzędzie do tworzenia raportów i kokpitów (dashboard) – PowerBI Designer. Dostępna jest także eksploracja danych przy użyciu języka naturalnego (na razie niestety tylko angielskiego), a także do tej wersji możemy używać oprogramowania dla urządzeń mobilnych pracujących z systemem operacyjnym iOS i Windows.

Myślę, że to dobry moment by ci, co jeszcze nie poznali PowerBI rozpoczęli z nim przygodę, uważam też, iż jest to bardzo dobre posunięcie firmy Microsoft udostępniając tak mocne narzędzie BI za darmo, co może spowodować jego powszechne użycie. Wierzę, że wiele firm po fazie poznawania wersji PowerBI darmowej zdecyduje się rozwinąć swój Business Intelligence o integrację z PowerBI Pro. SQLExpert z całą pewnością może w tym pomóc.  Teraz wszyscy czekamy, aby preview (gdzie między innymi PowerBI Designer) był dostępny również dla polskich użytkowników.

Tabela z funkcjonalnością na stronie PowerBI

Share this article ...

Google Plus
Ihren LinkedIn Kontakten zeigenThis entry was posted in Azure, Business Intelligence, PowerBI and tagged , , , by Lukasz Grala. Bookmark the permalink.
Lukasz Grala

About Lukasz Grala

A Data Platform and Business Intelligence architect and consultant. An authorized Microsoft trainer and university lecturer. A holder of numerous Microsoft certificates, since 2010 Microsoft Most Valuable Professional (MVP) in the SQL Server category. An author of articles and webcasts available on TechNet portal. He runs two blogs, SQL Research and PowerPivot’s Blog. The author of various trainings and a speaker at numerous IT conferences, as well as the Polish SQL Server User Group (PLSSUG) leader.

Leave a Reply

Connect with:
  • This field its required.
  • This field its required.
    • Message is required